Legközelebbi zöld napok:
A Biodiverzitás Védelmének Világnapja (4 nap múlva)
Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napja (4 nap múlva)
 
















 


 

 

 

 

 

 

 

 

 



Horváth Dávid
Népességnövekedés, túlnépesedés
1. oldal

 

"És hosszú béke van s az ember
Rémítő szapora,
Talán hogy a dögvésznek egyszer
Dicsőbb legyen tora..."
(Vörösmarty Mihály: Az emberek, 4.)   

 

     Az ENSZ július 11-ét népesedési világnappá nyilvánította, ugyanis a Föld lakossága 1987-ben ezen a napon érte el az ötmilliárd főt. Tizenkét évvel később, 1999. október 12-én a lélekszám túllépte a hatmilliárdot is. Vagyis korunkban a népesség növekedése világviszonylatban robbanásszerűen felgyorsult.
Ez a jelen, de vessünk pár pillantást az elmúlt évezredekre, évszázadokra, milyen folyamatoknak köszönhető, hogy az emberiség népessége növekedett? Mikor beszélünk népességrobbanásról, túlnépesedésről? Ránk nézve, mikor jelent veszélyt, mennyi terhet, éhes szájat képes eltartani a Föld anélkül, hogy megterhelnénk? Milyen veszélyei lehetnek a túlnépesedésnek? Hogyan tehetünk ellene?

A kezdetektől napjainkig

Minden biológiai lény igyekszik korlátlanul szaporodni, a fajok létszámát csak a területek eltartó képessége (pl. éhínség) és a természetes ellenségek (pl. betegségek, háborúk, természetes ellenségek) szabályozzák. Az emberi leleményesség ugyan gyorsan emeli egy-egy terület eltartó képességét, de a korlátlan szaporodás ösztöne azonnal túlhasználja a keletkezett lehetőséget. Ezért kényszerült például (i. e. 10-12000 körül) földművelésre az ember, mert a sokkal kevesebb robottal járó gyűjtögetés, vadászat, legeltetés nem tudta eltartani a megnőtt népességet. A földműves Káin irigyelte a pásztor Ábel könnyebb életét-a Biblia szerint. D aki nem stabilizálja a népesedését, az terjeszkedésre, agresszivitásra, robotra, természet-rongálásra kényszerül. A tűzzel és a nagyvadak túlvadászásával, kipusztításával már az ősember rontotta a természet eltartó képességét.  

Az ember esetében azonban a túlnépesedésnek az általános genetikai oknál fontosabb hajtóereje az embercsoportok versengése. Mivel az ember túlerőbe került természetes ellenségeivel szemben, így az embercsoportok váltak egymás legerősebb ellenségeivé. A földművelés több embert tudott eltartani, de több embert is igényelt: több munkaerő és harcos kellett, a földet birtokolni-védeni vetéstől aratásig. A népesedési, gazdasági és fegyverkezési verseny egymást hajtja, és sokszor hatalmi, gazdasági, katonai érdekek állnak a háttérben. Emberanyagból birodalmak, hadseregek, kő- és társadalom-piramisok, óriáscégek építhetők: hatalmi, gazdasági, katonai érdek a szaporodás. Ha túltermelése van belőle, olcsó a rabszolga, a katona, a munkás. A nők sokszor "utódteremtő gépekké vannak lefokozva" (Amartya Sen Nobel-díjas indiai közgazdász kifejezése). Ismét csak bibliai példa: amikor Dávid király megszámláltatta a népét (mert a hatalmasok szeretik számlálgatni kincseiket, alattvalóikat, katonáikat, munkásaikat), Isten ezért megbüntette. Róma is ösztönözte saját polgárainak népesedését, mert a birodalomban az elnyomók aránya vészesen csökkent az egyre több leigázott néphez képest.
Az ember mindig is túlszaporodott, de van különbség a régi és a mai túlnépesedés között. A túlszaporodó pásztornépek hullámokban csordultak ki Ázsiából, ostromolták a Római Birodalmat (pl. a hunok), majd a Nyugatot (pl. a magyarok), később a magyarokat is (pl. besenyők, tatárok, törökök). Ha egy terület a túlhasználattól lepusztult, lakói továbbálltak. Amerikát kipusztították, Afrikát levadászták az Európából kiszoruló fölösleg-tömegek. Miután Európa erdei jórészt elpusztultak, raboltak fát a gyarmatok bőséges erdeiből. De történelmileg új helyzet az, hogy most már nincs hová kicsordulni, továbbállni, rablóhadjáratot vezetni, betelt és túlterhelt a Föld.


Az is történelmileg új helyzet, hogy a megélhetési mód "fejlesztése" az utóbbi századokban már fenntarthatatlan, azaz egyszeri, kimerülő módszerekkel növelte a Föld eltartó képességét. Például az újabb és újabb területek elvétele az élővilágtól (erdők kiirtása, minden megművelhető terület beszántása) rengeteg faj kihalásához vezet, de egyébként is már alig maradt elvehető terület. Az is csak egy múló történelmi pillanat, hogy pár évtized alatt elfogyasztjuk az olaj, gáz, szén formájában évszázmilliók alatt föld alá gyűlt napenergiát. A széndioxid robbanásszerű sebességgel kerül vissza a légkörbe, amitől megbolondul a klíma. A fosszilis energiák táptalaján az emberi népesedés is robbant. Ezekkel a módszerekkel csak rövid távon nő, de hosszú távon leromlik a Föld eltartóképessége.
1974-ben rendezték meg először az ENSZ népesedési világkonferenciáját, akkor közel négymilliárdnyian voltunk. 1994-ben, Kairóban, a második konferencia alkalmával a részt vevő 187 ország újabb két évtizedre szóló akcióprogramot fogadott el. Ebben a hangsúly a nők oktatására, jogaira és a családtervezés eszközeinek elérhetőségére helyeződött. A születésszám szabályozásában nem a kényszerintézkedéseknek, hanem épp ellenkezőleg, a nők jogainak, oktatásának és munkához jutásának van döntő szerepe. A szegény országokban egy írástudatlan nőnek kétszer-háromszor annyi gyermeke születik, mint egy érettségizettnek.
A Bocs Alapítvány falusi szegény lányok iskoláztatását támogatja Indiában már 1977 óta. Az országban háromszor akkora a népsűrűség, mint Magyarországon, és évente újabb 16 millióval vannak többen. A kis adományok is hatékonyan segíthetnek, hiszen egyhavi magyar minimálbér egy egész tanévre fedezi egy gyermek szállását, étkezését és oktatását a támogatásban részesülő keresztény iskolákban.

 

Napjainkban

És elérkeztünk napjainkig, amikor is a világ népessége közel 6,4 milliárd főre tehető. Amint az észrevehető, változnak az idők és a történelem során történő emberáradat, vándorlások, gyarmatosítások és más kontinensek meghódítása mára megszűnt. Már csak a meglévő területekkel tudunk gazdálkodni.

Vallás
Azonban az elmúlt évszázadokban, évezredekben a vallásnak is rendkívüli szerepe volt a népességnövekedésben. Míg Európában a keresztény egyházak, a hívőket Isten tanításain keresztül arra ösztönözte, hogy minél kevesebb felé osszák szét a vagyonukat, tehát minél kevesebb utódot nemzzenek, addig az iszlám és muzulmán vallás magában foglalja a minél több gyermek és leszármazott nemzését. Itt tehát tudatos népességnövekedésről beszélünk. És míg Európában csal lassan, nő a népesség helyenként megáll vagy stagnál, addig évről évre egy hatványozott, de legalább is folyamatos népességnövekedés figyelhető meg a muzulmán, ill. iszlám vallású területeken.

 

Ökológiai lábnyom
Az emberiség túlnépesedését igen csak megsínyli a Föld, ennek kimutatása érdekében kiszámolták az emberiség a Földre gyakorolt hatását, ezt nevezték el Ökológiai lábnyomnak. A természet (el)tartja az emberiséget, és ennek a tehernek a nagyságát három tényező szorzata adja:
népesség * fogyasztás * hatásfok
Például a benzinfogyasztás okozta napi teher a bioszférára:
hányan autóznak * napi átlag km * milyen fogyasztású autóval
 Az ökológiai lábnyom ezt a terhet viszonyítja a természet eltartóképességéhez. Például Magyarország lakosságának eltartása a jelenlegi fogyasztási szinten az ország területét 30 %-kal túlterheli, azaz Magyarország ökológiai lábnyoma 130 %-os.
Magyarországon a pazarlás megszüntetése és a környezetbarát megoldások az elsődlegesek az ökológiai lábnyom kisebbítésében. De az emberiség ökológiai lábnyoma nem hozható rendbe a túlnépesedés megoldása nélkül. Még ha az OECD országok (a jómódú országok) leszállítanák is fogyasztásukat a szegény országok átlagszintjére, a Földet akkor is túlterhelnénk: a nem-OECD országok ökológiai lábnyom átlaga is 100 % fölött van már. 

Mit tehetünk a népességnövekedés ellen?

- Az egyes országoknak fel kell mérniük, hogy népességük változó koreloszlása hogyan fogja befolyásolni jövőbeli erőforrás-szükségletüket * *
- Megfelelő egészségügyi programok szükségesek az anya-és csecsemőhalandóság csökkentésére, és arra, hogy a férfiak és nők egyaránt megfelelő információhoz és eszközök jussanak a családméret-tervezéshez * * *
- A népességszabályozás fontos eleme a nők képzése iskolákban, munkahelyeken és döntéshozó képességük fokozása * * * *
Egy a Dr. Herbert Petersonnal (WHO Családtervezési kutatási osztálya) készített interjú során a következő tervek, célok fogalmazódtak meg. 

A szegény országokban egy analfabéta nőnek 2-3-szor annyi gyermeke születik (és nem azért, mert ő így akarja), mint egy érettségizettnek. Tehát nagy hangsúlyt kap a nők taníttatása.
A szexualitásnak és szeretetnek óriási szerepe lehet az ökológiai lábnyom szorzat második tényezőjének, a fogyasztásnak a csökkentésében is. Például egy válás következtében két lakás kell egy helyett, dupla építőanyag, fűtés, rezsi, de ettől a dupla fogyasztástól általában nem nő a jólét és boldogság. A háztartások létszáma csökken, a házak mérete mégis növekszik: ez mintha azt mutatná, hogy az emberek ma kevesebb szeretett személlyel és azoktól is nagyobb távolságban akarnak élni.
Egy brit példa során érzékeltetném a helyzete, milyen megoldás létezik még: 

"A tizenévesek terhességeinek száma egész Európában Angliában a legmagasabb - évente 90 000 tizenéves esik teherbe, köztük 8000 16 éven aluli. Kétszer annyi, mint Németországban, háromszor annyi, mint Franciaországban és hatszor annyi, mint Hollandiában. Erre nem lehetünk büszkék, ezért a fiatalok tesznek is ellene.
Fiatalok tanítják kortársaikat, hogy jól megalapozott döntéseket hozhassanak. Bár egyesek szerint a tizenéveseknek nem kellene nemi életet élniük - mégis megteszik. A megoldás kulcsa, hogy felvilágosítást, tanácsot kapjanak, és hozzájussanak fogamzásgátló eszközökhöz. Így megakadályozhatják a nem kívánt terhességet, és megóvhatják magukat a nemi betegségektől.
A tizenévesek terhessége nem egyenesen arányos a nemi élettel. Megdöbbentő a kapcsolat a magas terhességi arányt mutató megyék és azok között, ahol magas az iskolából kimaradottak száma vagy nagy a szakadék a társadalom leggazdagabb és legszegényebb rétegei között. Ha csökkentjük az országon belüli egyenlőtlenségeket, azzal teszünk a tizenévesek terhességei ellen is."
(Tom Burke, 17, UK)
 

Tovább

Fel    Cikkekhez  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright 2006 Nagy Terv Project | Minden jog fenntartva! | Impresszum