Legközelebbi zöld napok:
A Biodiverzitás Védelmének Világnapja (4 nap múlva)
Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napja (4 nap múlva)
 
















 


 

 

 

 

 

 

 

 

 



Kukatündér
Játszható játékok

 

Játékok 3-5 évesek részére
 

  1. Hulladékok szétválogatása
    3 vagy 5 játékos részére
    A 45 darab színnel megjelölt kártyára és a kilencféle hulladéktárolóra van szükség. A megjelölt kártyáknál a keret színe emlékezteti a gyereket, hogy hová kell tennie a "hulladékot".
    Helyezzük el a 9 hulladéktárolót az asztal közepén. Az asztal körül ül gyerekeknek osszuk ki véletlenszerűen a kártyákat lefordítva. Minden gyerek előtt 9 vagy 15 darab legyen a játékosok számától függően.
    A játék menete: minden gyerek sorban felfordít egyet az előtte lévő kártyákból, és beteszi a megfelel hulladéktárolóba. A többiek figyelnek, hogy jó helyre került-e a szemét. Ez a szabály alkalmas a tanulás időszakában. A játék végén a rendben lévő kukák elé tehetünk Kukatündér kártyát.
    Javaslat: Azért, hogy a legkisebbek is helyes képet alakítsanak ki a különböző anyagokról, érdemes a kártyákon látható hulladékfajtákat a valóságban is megmutatni nekik. Gyűjtsünk össze mindenből egyet (PET palack, tejes doboz, üdítős papírdoboz, alumínium üdítős doboz, sörösüveg, befőttesüveg stb.), mossuk őket tisztára, és a gyerekekkel közösen figyeljük meg és hasonlítsuk össze a tulajdonságaikat az alábbi szempontok szerint: súly, tapintás, hőmérséklet, kocogtatásra, leejtésre adott hang, bennük rejlő balesetveszélyek.
     
  2. Variációk haladóknak:
    Az előző játék, de a jelöletlen kártyákkal folyik; illetve a játék az összes kártyával egyszerre is játszható. Ilyenkor egy gyereknél 18 vagy 30 kártya van. Érdemes a játék végén a kukák tartalmát sorjában ellenőrizni, és a véletlenül rossz helyre került hulladékot átrakni a megfelelő tárolóba.
     
  3. Hulladékok válogatása más módon
    Játékosok száma : 3
    Mindhárom gyerek kap 3-3 hulladéktárolót. A 45 jelöletlen hulladékkártyát lefordítva letesszük az asztal közepére. A gyerekek felfordítanak 3 kártyát, és amelyik az előttük lévő szemetesbe való, azt beleteszik, a többit visszafordítják. Ha a lefordított kártyákat nem vesszük el a helyéről, memóriajátékként is működik, hiszen a gyerekek megjegyezhetik, hogy hol láttak olyan kártyát, amit felvehetnek.
    Ugyanez 4 játékos részére:
    Vegyük ki a kártyák közül pl. az elajándékozni valókat és a rózsaszínű kukát. A megmaradt 8 hulladékgyűjtőt osszuk ki a 4 gyereknek.
     
  4. Hulladékok szétválogatása ellenőrizhet módon
    1-5 játékos részére
    Erre a játékmódra akkor van szükség, amikor a nagyobb gyerekek még csak ismerkednek a játékkal. Minden gyereknek adjuk oda a 9 hulladéktárolót ábrázoló kártyát. Ezt a gyerekek helyezzék el maguk előtt egy sorban. A hulladékok legyenek középen, lefordítva az asztalon.
    A játék menete: mindenki felfordít 3 kártyát, és elhelyezi őket maga előtt a megfelelő tároló képe alatt. Ha az összes hulladékot szétválogatták, közösen ellenőrzik, hogy minden a helyén van-e, és csak ezután lehet a hulladékokat bedobni a kukákba. Így a tanulási folyamat ellenőrizhető. A kukák tartalma egyébként utólag is ellenőrizhető, megkérhetünk minden játékost, hogy vizsgálja át egy-két kuka tartalmát, hogy rendben vannak-e. A rendben lévő kukák elé tegyenek Kukatündér kártyát.
     
  5. Hulladékválogatás versenyszeren
    Csapatversenyt is rendezhetünk pl. a Föld Napján (április 22.), a Földünkért Világnapon (október 21.), a Környezetvédelmi Világnap (június 5.) alkalmából. Ilyenkor csapatonként egy játékkészletre van szükség. A válogatási feladatot rövidre szabott idő alatt kell a csapatoknak elvégezni. Pontozás: a szétválogatatlan maradékért és a rossz helyre rakott hulladékért adjunk hozzá egy másodpercet a csapatok időeredményéhez. Hasznos dolog a csapatokba a szülőket is bevonni! Bizonyára számukra is rejt új ismereteket ez a játék.

 

Memóriajátékok 3-7 évesek részére
 

  1. Klasszikus memóriajáték
    2-5 játékos részére
    A 90 hulladékkártyát lefordítva keverjük össze, majd rendezzük el őket szabályos alakzatban. A kilenc hulladékgyűjtőt helyezzük az asztalra. A játék csak annyiban tér el a szokásostól, hogy a megtalált párokat a gyerekek egyből elhelyezik a megfelelő hulladéktárolóban. Ha a gyerekeknek sok egyszerre a 90 kártya, a párok száma csökkenthető. Minden hulladékfajtából 5 van a dobozban, így a memóriajátékot lehet játszani 9, 18, 27, 36, 45 párral. Ebben a játéktípusban nincs győztes vagy vesztes, hiszen nem számoljuk, hogy ki mennyi párt talált.
     
  2. Bonyolultabb memóriajáték 5-7 éveseknek
    3 játékos részére
    Annyiban tér el a fenti játéktól, hogy a 3 játékos mindegyike elé odateszünk 3 tetszőleges hulladékgyűjtőt, és a játékos csak azt a párt veheti fel az asztalról, amelyik az o hulladéktárolójába való. Ha oda nem illő párt talál, vissza kell fordítania a kártyákat. A játékosoknak tehát nem csak azt kell megjegyeznie, hogy hol van az adott kártya párja, hanem azt is, hogy hol vannak a számára alkalmas párok. Mivel a játék befejezésekor minden kukában tíz kártyának kell lennie, a játék győztese az, akinek először telnek meg a kukái.
     
  3. Mátrix típusú játék 5-7 éveseknek
    1-5 játékos részére
    A játékot a gyerekek egyedül játsszák, de mivel 5 különböző kétoldalas mátrixtábla tartozik a játékhoz, egyszerre öten játszhatnak vele.
    Minden játékosnak adjunk 1 mátrixtáblát és 9 különféle hulladéktárolót ábrázoló kártyát.
    A táblák üresen hagyott négyzeteibe a függőleges és a vízszintes képcsoport közös eleméhez tartozó hulladéktárolót kell elhelyezni. Ha minden gyerek készen van a mátrixszal, vegyék le a kártyáikat és fordítsák meg a táblát. Ha ez az oldal is készen van, adják tovább a táblát pl. a szomszédjuknak. Így körben haladva mindenki megoldhatja mind a 10 táblát. Mivel a közös elemek megtalálása igen nehéz a gyerekeknek, ne játsszák a játékot időre, vagy egymással versenyezve. A játékvezető ellenőrizze, hogy hibátlanul oldották-e meg a feladatot. A hibátlan megoldásokat jutalmazni lehet Kukatündér kártyával is.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright 2006 Nagy Terv Project | Minden jog fenntartva! | Impresszum